Velké srovnání tarifů Vodafone Red

1. června 2013
Před časem český Vodafone představil dlouho a pečlivě připravované tarify Red. O pečlivosti přípravy svědčí i fakt, že jako první ze skupiny Vodafone dal tarifům Red logo! Je sice trochu kostrbaté a koliduje s běžně užívaným zápisem Red namísto velkých RED použitých v logu, ale logo to je.

Nové tarify Red velmi pěkně rozebral Jiří Peterka ve článku Vodafone končí s „panickými“ tarify, nahrazuje je tarify RED. Nebudeme tedy fakta o tarifech opakovat a zaměříme se na rozdíly v nabídce v jednotlivých zemích.

Není Red jako Red
V Británii jsou tarify Red nabízeny výhradně s neomezeným voláním a SMS do všech sítí. Liší se pouze množstvím dat. Red nabízí 1 GB, Red L nabízí 2 GB a Red XL nabízí 4 GB dat. Tyto varianty jsou nabízeny pouze s dotovaným telefonem a se závazkem na 12 nebo 24 měsíců. Red (1 GB dat a 2 GB dat přes wifi)  s iPhone 5 s 16 GB je za 1.770 Kč jednorázově a 1.110 Kč měsíčně. Na dva roky je to 28.410 Kč.


Český Vodafone jako jediný tarify Red przní variantou Red do sítě, která má omezení na volání pouze do sítě Vodafone. Pokud tento tarif nebudeme považovat za Red a volání do zahraničí ani roaming nepotřebujeme, je v nabídce českého Vodafone pouze jeden tarif - Red. Nabízí neomezené volání a SMS a 1,5 GB dat. Se závazkem na 24 měsíců za 699 Kč, bez závazku za 874 Kč. Společně se stejným iPhone 5 se 16 GB zaplatíš 11.777 Kč za telefon a 874 Kč za paušál. Na dva roky je to 32.753 Kč.

Brit tak stejnou službu (byť měsíčně jen 1 GB mobilních dat, ale zato další 2 GB přes hojně rozšířené wifi Britského Telekomu navíc) zaplatí o 4.343 Kč méně. Český Vodafone je tak o pouhých 15% dražší a to už není důvod ke kritice.

A jak je to bez telefonu?
Britský Vodafone nabízí jako SIM only jedinou variantu - Red. Je s úvazkem na 12 měsíců a 1 GB mobilních dat doplňuje už jen 0,75 GB dat před wifi BT. A cena? 615 Kč. Na dva roky 14.760 Kč.


Český Vodafone bez telefonu s úvazkem na 24 měsíců a 1,5 GB dat je za 699 Kč. Na dva roky 16.776 Kč. A to je o necelých 14% dražší. Ke kritice je tak pouze dvojnásobná délka úvazku.


A co Německo?
I v Německu jsou tarify Red zásadně s neomezeným voláním a SMS do všech sítí, žádné prznění se nekoná. Data jsou odstupňována 0,2 GB, 1 GB, 4 GB, 10 GB. Tarify jsou doplněny mnoha více či méně potřebnými službami odstupňovanými dle tarifu - antivirová ochrana, dětská ochrana, výměna vadného telefonu přes noc, cloud 5/25/50 GB, zálohování kontaktů, operátorský IM joyn, individuální zákaznická linka, callback zákaznické linky, rychlá technická pomoc, pojištění telefonu proti zničení či krádeži, druhá/třetí datová SIM karta. Německý Vodafone tak udržuje poměrně vysoké ceny. Užitečná je ale jiná část paušálu. 1/2/4/52 týdnů, po které můžeš svá data čerpat v zemích evropské unie.

A co naše srovnání s telefonem?
Red M s 1 GB dat a 4 týdny surfování v zahraničí společně s iPhone 5 se 16 GB a závazkem na 24 měsíců vyjde na 3.250 Kč jednorázově (vč. 750 Kč aktivace) a 1.225 Kč měsíčně. Na dva roky 32.650 Kč.

K českému Red, který už jsme spočítali výše musíme připočíst 2x 4 týdny surfování v zahraničí. Tj. 2 roky * 4 týdny * 7 dní * 50,42 Kč Vodafone Passport data = 2.824 Kč navíc. Dohromady na dva roky 35.577 Kč. To je o pouhých 9% dražší.

Jednoznačný posun
České tarify Red tak z našeho srovnání nadále vycházejí nejhůře. Jsou nejdražší, nabízejí nejméně služeb, v kombinaci s telefonem i bez. Nové ceny ale smazaly stovky a tisíce procent navíc, na které jsme poukazovalil minulé tři roky. 9 - 15% navíc téměř maže už jen kurzovní rozdíl mezi námi dlouhodobě používanými 25 Kč za euro a současnými 26,50 Kč za euro.

A přestože nejlevnější nabídky v Evropě (Francie, Polsko) jsou ještě o hodně lepší, srovnání cenové hladiny na úroveň Británie či Německa považujeme za jednoznačný posun správným směrem.
  1. Anonymní

    Vodafone Passport data není kombinovatelný s Red tarify.

  2. Anonymní, díky za upozornění, z opačné strany, tj. od Vodafone Passport data tato informace není dostupná a vše se tváří, že bude fungovat. Uvedené omezení navíc nedává smysl, protože pro přechodný tarif Neomezené volání tato služba dostupná je.

  3. Anonymní

    Vcera jsem na Vodafone reklamoval, ze mi passport data na den nejde aktivovat (pro Red za 699). Rekli mi, ze to nelze...

  4. Anonymní

    Take jsem to zkousel a nelze, no pekny podraz od nich... takze zase zpet k 50MB/den za cca 250Kc v EU :(